U10 Boys Division Information

The U10 House division plays 7 v 7 with a size 4 ball.  Games are 2x25 minutes halves with a 5 minute halftime.  

1st number listed in the schedule is the HOME team and WEARS GREEN.

Bring BOTH Green and Silver Jerseys to every game, just in case!

Celtic provides jerseys and socks, players need their own black shorts, shin guards and cleats.

The offside law 11: OFFSIDES

 

Reschedule from Sunday:

Monday, October 16th Gbur 3B                                 Tuesday, October 17th Gbur 3B

12 v 9 (Impact v Earthquakes) 6pm                          13 v 8 (Orlando FC v Union) 6pm

14 v 4 (DC United v Red Bulls) 7pm                         10 v 11 (Crew v Whitecaps) 7pm

Thursday, October 19th Gbur 3B                                Friday, October 20th Gbur 3B

3 v 5 (Sounders v Rapids) 6pm                                  1 v 7 (Timbers v Revolution) 6pm

6 v 2 (Dynamo v Galaxy) 7pm

U10 Boys Team Information

# Team Name Coaches
1 Timbers Chris Boghossian, Richard Zilinsky, Matt Abhalter
2 Galaxy Mike Smolka, Jessica Bathauer
3 Sounders Patrick Kain, Kurt Engelbrecht
4 Red Bulls Scott Krieg, Chris Thrall, Brian Ratajczak
5 Rapids Chris Carnel, Abrahan Ruiz
6 Dynamo Steve Clarke, Ravi Suthar
7 Revolution Nick Riley
8 Union Miroslav Poulik, Joe Nuccio
9 Earthquakes Tara Whiteman-Fager, Jen Doerschlen
10 Crew Ted Humphrey, Adam Casbarian, Tim Hession
11 Whitecaps Steven Korney, Kevin Schrammel, David Korney
12 Impact Ralph Tileston, Jim Preusse
13 Olando FC Chris Wienke
14 DC United Blaise Truiett, Melanie Santostefano

U10 Boys Scores & Standings

# Team Name W L T Goals For Goals Against Point Total
Green Division              
1 Timbers 1 5 0 10 19 3
2 Galaxy 2 4 0 9 20 6
3 Sounders 5 1 0 22 8 15
4 Red Bulls 3 3 1 22 19 10
5 Rapids 4 0 2 28 15 14
6 Dynamo 1 3 2 10 14 5
7 Revolution 2 2 2 16 18 8
White Division              
8 Union 4 2 1 22 18 13
9 Earthquakes 2 5 0 21 35 6
10 Crew 4 1 1 23 11 13
11 Whitecaps 3 3 1 18 11 10
12 Impact 1 4 1 17 27 4
13 Orlando FC 0 4 3 18 31 3
14 DC United 5 0 2 18 9 17

10-Sep 17-Sep 24-Sep
Timbers 1 Galaxy 2 Whitecaps 0 Dynamo 2 Galaxy 1 Sounders 6
Earthquakes 3 Revolution 5 Red Bulls 6 Orlando FC 1 Union 1 Crew 3
Union 2 DC United 2 Rapids 6 Impact 3 Red Bulls 4 Timbers 3
Dynamo 1 Crew 5 Revolution 2 Crew 4 Revolution 1 Whitecaps 0
Orlando FC 1 Sounders 6 DC United 5 Galaxy 2 Earthquakes 0 DC United 1
Whitecaps 2 Rapids 3 Union 8 Earthquakes 3 Impact 2 Dynamo 2
Impact 2 Red Bulls 6 Timbers 1 Sounders 3 Rapids 4 Orlando FC 4

1-Oct 8-Oct 15-Oct
Dynamo 2 Orlando FC 2 Sounders 4 Red Bulls 1 DC United 3 Red Bulls 1
DC United 3 Sounders 1 Earthquakes 3 Whitecaps 7 Timbers   Revolution  
Revolution 2 Impact 5 Galaxy 0 Rapids 5 Orlando FC 2 Union 3
Timbers 2 Rapids 6 Impact 1 Union 5 Dynamo   Galaxy  
Union 1 Whitecaps 5 Dynamo 2 Timbers 3 Impact 4 Earthquakes 6
Red Bulls 0 Galaxy 2 Revolution 5 Orlando FC 5 Sounders   Rapids  
Earthquakes 2 Crew 7 Crew 2 DC United 3 Crew 2 Whitecaps 2

10/16/2017-10/19/2017
Galaxy 2 Union 3
Sounders 2 Dynamo 1
Rapids 4 Red Bulls 4
Whitecaps 2 Timbers 0
Orlando FC 3 Earthquakes 5
DC United 1 Revolution 1
Crew   Impact  

U10 Boys Schedule

WEEK 1 WEEK 2 WEEK 3 WEEK 4
FIELD/TIME 9/10/2017 FIELD/TIME 9/17/2017 FIELD/TIME 9/24/2017 FIELD/TIME 10/1/2017
               
OAK   OAK   OAK   OAK  
12:00 PM 1 v 2 12:00 PM 11 v 6 12:00 PM 2 v 3 12:00 PM 6 v 13
1:00 PM 9 v 7 1:00 PM 4 v 13 1:00 PM 8 v 10 1:00 PM 14 v 3
2:00 PM 8 v 14 2:00 PM 5 v 12 2:00 PM 4 v 1 2:00 PM 7 v 12
               
GBUR 3A   GBUR 3A   GBUR 3A   GBUR 3A  
12:00 PM 6 v 10 12:00 PM 7 v 10 12:00 PM 7 v 11 12:00 PM 1 v 5
1:00 PM 13 v 3 1:00 PM 14 v 2 1:00 PM 9 v 14 1:00 PM 8 v 11
               
GBUR 3B   GBUR 3B   GBUR 3B   GBUR 3B  
12:00 PM 11 v 5 12:00 PM 8 v 9 12:00 PM 12 v 6 12:00 PM 4 v 2
1:00 PM 12 v 4 1:00 PM 1 v 3 1:00 PM 5 v 13 1:00 PM 9 v 10

WEEK 5 WEEK 6 WEEK 7
FIELD/TIME 10/8/2017 FIELD/TIME 10/15/2017 FIELD/TIME 10/16-10/19
          *Night Games*
OAK   OAK   10/16 GBUR 3A
12:00 PM 3 v 4 12:00 PM 14 v 4 6:00 PM 2 v 8
1:00 PM 9 v 11 1:00 PM 1 v 7    
2:00 PM 2 v 5 2:00 PM 13 v 8 10/17/2017 GBUR 3A
        6:00 PM 3 v 6
GBUR 3A   GBUR 3A   7:00 PM 5 v 4
12:00 PM 12 v 8 12:00 PM 6 v 2    
1:00 PM 6 v 1 1:00 PM 12 v 9 10/18 GBUR 3A
        6:00 PM 11 v 1
GBUR 3B   GBUR 3B   7:00 PM 13 v 9
12:00 PM 7 v 13 12:00 PM 3 v 5    
1:00 PM 10 v 14 1:00 PM 10 v 11   GBUR 3B
        7:00 PM 14 v 7
           
        10/19/2017 GBUR 3A
        7:00 PM 10 v 12

U10B Match Report

U10B Division Director

If you questions or concerns about the U10B house division, please contact Kurt Engelbrecht.

U10 Field Information

Gbur/Hamilton Park at 1037 Smith Rd. Palatine, IL 60067
Hummingbird Park at 1225 N. Palos Ave. Palatine, IL 60067

Oak Park, Palatine

Lindberg Park, Palatine

Important Upcoming Dates

Regular season ends Friday, October 20, 2017

House Tournament starts October 21/22